sobota, 12 listopada 2016

Leśne mogiły, samotne pomniki


Zdarzyło się Wam spotkać gdzieś na uboczu samotne mogiły albo upamiętniające kogoś pomniki? Dziś o kilku takich miejscach. Mamy świadomość, że nie jest to pełna lista. To raczej mały wykaz ciekawostek, które znane są najczęściej wyłącznie mieszkańcom ich najbliższych okolic.

Pomnik w Zagórzu upamiętniający powstańców 1863 roku oraz żołnierzy 1920 i 1939 to zarazem powstańcza mogiła. Położony na skrzyżowaniu leśnych traktów, znajduje się w pobliżu kompleksu sanatorium w Zagórzu.

Niedaleko odnajdziemy grób zasłużonych dla Zagórza prof. Kazimierza Dąbrowskiego i dr. Piotra Radło.

Po drodze do Wawra zajrzyjmy w okolice Zielonego Ługu. Mogiła nieznanego żołnierza z 1944 roku.


I jesteśmy już na terenie dzielnicy Wawer. W pobliżu Traktu Napoleońskiego, w tzw. Lesie Olszyńskim pomiędzy Radością i Międzylesiem, spotkamy podobną mogiłę, również nieznanego z nazwiska żołnierza z 1944.

To już Radość, okolice ul. Mrówczej. Samotny grób na skraju łąki, opatrzony niezupełnie zgodnym z prawdą opisem: "Andrzej Steciuk, żołnierz polski, 1944" - jak swego czasu poinformował nas krajoznawca p. Paweł Ajdacki, w rzeczywistości spoczywa tu Antoni Steciuk, poległy w 1945 roku.


Na koniec wybierzemy się do Emowa nad Świder. Wśród nadrzecznych chaszczów zobaczymy zbiorową mogiłę powstańców z 1863 roku. Raptem 1500 metrów stąd przebiega Szosa Lubelska, niedaleko rzekę Świder pokonuje most łączący ulice Mlądzką i Mostową.


Tyle na dziś. Podobnie jak w przypadku wpisu o cmentarzach, mamy nadzieję uzupełniać w przyszłości nasz mały spis samotnych mogił.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz