Wielkie lasy otwockie robią wrażenie nawet na mapie. Można tu pooddychać, odpocząć, można się też trochę zgubić. W kilku odcinkach pokażemy parę miejsc wartych odwiedzenia. Na początek jezioro Torfy.
Jezioro leży na północnych krańcach bagna "Całowanie" (które ciągnie się 15 kilometrów na południe!) i jest też centralnym elementem rezerwatu "Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego". Jak poucza tablica informacyjna, powstało "na skutek podsiąkania wód gruntowych, w miejscu istniejącej tu przed II wojną światową dużej kopalni torfu." Takich tablic edukacyjnych jest w rezerwacie sporo.
Janusz Kozłowski, którego imię nosi rezerwat, był działaczem konspiracyjnym w czasie wojny, badaczem przyrody okolic Otwocka, zaangażowanym w powstanie rezerwatu.
Teraz jezioro trochę zarosło. Zdjęcie tytułowe, które zobaczyliście jako pierwsze, zrobiliśmy późną jesienią - na nim bujnej roślinności brak. Drewniany pomost to najwygodniejszy sposób dotarcia bezpośrednio nad jezioro. Brzegi są podmokłe i gęsto porośnięte.
Jest gdzie zaparkować i odpocząć.
W lasach otwockich jest kilka wyboistych dróg, przejezdnych dla samochodów i siatka mniejszych dróżek i ścieżek, często piaszczystych. Administracyjnie Torfy leżą w Karczewie. Dojazd od strony Otwocka nie jest skomplikowany. Asfaltowa ul. Andriollego dochodzi do ul. Hrabiego i tu przechodzi w karczewską ul. Anielin, przejezdną dla samochodów. Na końcu ul. Anielin znajduje się baza "Torfy". Do jeziora - w prawo od bazy, mijamy parking i zabudowania, zaraz potem w pierwszą szerszą ścieżkę w lewo.
Od strony Karczewa samochodem może być trudniej. Od karczewskiej ulicy Mickiewicza - ulicami Torfy (nieprzejezdna) albo Czerwona Droga do wspomnianej ul. Anielin.
BONUS DLA WYTRWAŁYCH :)
Jeżeli przy "Bazie Torfy" skręcimy w lewo i ruszymy przed siebie (spory kawałek!) ulicą Torfy, na skraju drogi trafimy na niepozorną płytę. To tak zwany Kamień Leśnika.
Gdzie halizny i pustynia
Siać i sadzić zagajenia
Niech się po nas las zostanie
Pracy leśnej poszczęść Panie
Pamiątka roku 1931-34.
Podpis prawie zatarty: Michał Nowakowski. Leśniczy (?)
Źródła
http://www.parkiotwock.pl/index.php/turystyka-i-rekreacja/baza-turystyczna-mpk/473-osrodek-edukacyjno-muzealny-baza-torfy (stan na 20-08-2015)
http://www.parkiotwock.pl/index.php/formy-ochrony-przyrody-mpk/rezerwaty-przyrody-mpk/109-qna-torfachq (stan na 20-08-2015)
http://www.otwockiesosny.pl/odkrywca-patronem-rezerwatu/#more-292 (stan na 20-08-2015)
Kąpiel możliwa?
OdpowiedzUsuńSkoro to rezerwat, to raczej nie.
UsuńKąpiel zakazana, tak jak hałasowanie, karmienie zwierząt, łowienie, biwakowanie, nawet zbieranie grzybów.
UsuńKąpiel możliwa?
OdpowiedzUsuń